پزشکی

آنالیزترکیب بدن

در این مقاله با بخش‌های زیر آشنا خواهید شد:

ترکیب بدن

ترکیب بدن، بررسی اجزای تشکیل دهنده بدن انسان است که در سطوح مختلف قابل ارزیابی و اندازه‌گیری است و کاربردهای مهمی در مباحث تندرستی و علوم ورزشی دارد. آنالیز ترکیب بدن، سنگ بنای ارزیابی تغذیه انسان برای متخصصین علوم ورزشی، مراقبت‌های بهداشتی، محققان بالینی و اپیدمولوژیست‌هاست. آگاهی و کنجکاوی در مورد استفاده و تفسیر اندازه‌‌گیری ترکیبات بدن در بین مربیان، متخصصان تغذیه، فیزیوتراپ‌ها، مربیان ورزشی و افراد فعال جسمی بسیار گسترده است. افراد علاقمند به این موضوع نه تنها شامل ورزشکاران رقابتی و تفریحی، بلکه افرادی هستند که به مشاغل سخت جسمی نظیر نیروهای نظامی، آتش‌نشانان و …. اشتغال دارند. برای افراد عادی نیز شکل ظاهری، موضوعی است که مستقیما با ترکیب ‌بدنی  ارتباط پیدا می‌کند. مقادیر مناسب و بهینه از ترکیبات تشکیل دهنده بدن آقایان و خانم‌ها در شکل 1 مشخص شده است. تعیین توده چربی، توده عضلانی و کمیت و کیفیت استخوان یک موضوع جالب و کاربردی در زمینه رشته‌های علوم ورزشی است.

شکل 1- مقدار بهینه تقریبی از ترکیبات تشکیل بدن سالم آقایان و خانم‌ها

انواع ابزارها و روش‌های آنالیز ترکیب بدنی

ابزار‌های اندازه‌گیری ویژگی‌های مختلف بدن، ترکیب ‌بدن را مورد سنجش قرار می‌دهند. کالیپر چین ‌پوستی ابزاری است که با اندازه‌گیری ضخامت چین‌خوردگی‌های پوست برای تخمین چربی بدن استفاده می‌شود (شکل 2). از دیگر ابزارهای رایج برای اندازه‌گیری ترکیب بدن، قدسنج است که به صورت ایستاده و نشسته برای اندازه‌گیری قد استفاده می‌شود و معمولا به صورت متصل به دیوار وجود دارد. این ابزارها در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین نوع ابزار‌های تن‌سنجی هستند. ترازوهای الکترونیکی، که امروزه در باشگاه مشاهده می‌شود برای سنجش وزن کلی بدن استفاده می‌شوند. این ترازوها به آسانی قابل حمل هستند و وزن کمی هم دارند. لازم به ذکر است که به وسیله ترازو و قدسنج می‌توان شاخص توده بدنی (BMI) را بدست آورد.

شکل 2- استفاده از کالیپر چین پوستی برای تعیین ضخامت چربی پوست بدن

اما امروزه برای متخصصان ورزشی محرز است که وسایل اندازه‌‌گیری سنتی مثل ترازو به تنهایی معیار مناسبی برای سنجش تناسب اندام و سلامتی نیستند چرا که در بسیاری از موارد اگرچه تغییرات در  وزن ملموس نیست ولی بدن فرد ممکن است در اثر ورزش یا عدم تحرک دچار تغییراتی شده است که لازم است مورد بررسی دقیق قرار گیرد. دستگاه‌های بسیاری در چندساله اخیر با اندازه‌گیری میزان چربی و عضله گامی مثبت در ارائه معیار‌های مناسب‌تر برداشتند اما این دستگاها نیز در اندازه‌گیری ابعاد بدن ناتوان بوده‌اند. متأسفانه بسیاری از باشگاه‌های تناسب اندام و سلامتی همچنان زمان زیادی را با استفاده از روش‌های قدیمی و ناقص صرف می‌کنند. خطاها و نتایج نادرست، تشخیص نادرست برنامه‌های تناسب اندام و تغذیه و اشتباهات پرهزینه می‌تواند منجر به نارضایتی مشتری شود، که این مورد می‌تواند ورزشکاران را نسبت به انجام تمرینات ورزشی مستمر دلسرد کند. ورود دستگاه‌های آنالیزور به عرصه علوم ورزشی در ارائه بهتر برنامه تمرینی ورزشکاران در کمترین مدت، کمک بزرگی کرده است.

دستگاه آنالیز سه بعدی بدن

اسکنر سه بعدی بدن ابزاری است که  با استفاده از روشی غیر تهاجمی برای اندازه‌گیری و مقایسه اندازه‌ها و ترکیبات بدن استفاده می‌شود. اسکنر سه بعدی بدن یکی از بهترین و دقیق‌ترین روش‌ها برای تعیین سطح تناسب اندام، توده عضلانی، درصد چربی و سایر شاخص‌های ترکیب بدن در نظر گرفته می‌شود؛ این اطلاعات را نمی‌توان به صورت دستی بدون دستگاه به دست آورد اسکنر سه بعدی مانند یک آینه سه بعدی عمل می‌کند و با استفاده از هوش مصنوعی به  شما این امکان را می‌دهد که ترکیب بدنی خود را در هر زمان ارزیابی کنید.

شکل 3- دستگاه اسکنر سه بعدی بدن

دستگاه آنالیزور بدن چه مواردی را اندازه‌گیری می‌کند؟

دستگاه اسکنر سه بعدی در کنار اندازه‌های دور بدن و درصد چربی و ارائه نمای کامل و دقیقی از سلامت فرد، یک نمای سه بعدی با جزییات کامل از تمام بدن ارائه می‌کند که خود تاثیر قابل ملاحظه‌ای در ایجاد انگیزه در رسیدن افراد به بدنی سالم دارد. فناوری اسکن سه بعدی ضمن استفاده غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری‌های لازم، تجزیه و تحلیل دقیقی از سطوح خارجی بدن ارائه می‌دهد. با تجزیه و تحلیل مدل سه‌بعدی بدن، می‌توان حجم، سطح و چگالی داده‌های تن‌سنجی بدن، از جمله طول، محیط، عرض، درصد آب، مقدار عضله و چربی بدن را تعیین کرد. آنالیز سه بعدی بدن علاوه بر اندازه‌گیری قسمت‌های ذکر شده و مقایسه با استانداردها، اطلاعات کامل به شرح زیر را ارایه می‌نماید:

 • توده چربی بدن
 • توده عضلانی بدن
 • درصد چربی بدن (BFP)
 • توده بدون چربی (FFM)
 • شاخص توده بدن (BMI)
 • نرخ متابولیک پایه (BMR
 • چربی احشایی
 • نسبت دور کمر به باسن (WHR)
 • آب کل بدن
 • متابولیسم پایه
 • شاخص شکل بدن (ABSI)
 • نسبت حجم تنه به پا (TLR)
 • عمر متابولیک
 • کنترل چربی
 • کنترل عضلات
 • کل انرژی روزانه
 • تعادل اندازه بدن
 • مقطع دور کمر تا باسن و مقایسه با تست قبلی
 • مقایسه محیط بدن با تست قبلی
 • نمودارهای مقایسه ترکیب بدن با آزمایش قبلی
 • ارائه نمای سه بعدی از بدن
 • گزارش مقایسه‌ی آنالیز‌ها بعد از انجام چندین آنالیز
شکل 4. نمونه گزارش نهایی بعد از انجام آنالیز سه بعدی بدن
شکل5- نمونه گزارش مقایسه دو یا چند آنالیز که از یک فرد در بازه زمانی متفاوت گرفته شده است.

مزیت‌های ویژه دستگاه اسکنر سه بعدی بدن

دستگاه‌های مبتنی بر BIA محدودیت‌هایی در ارائه اطلاعات در مورد اندازه و ابعاد بدن دارند و قادر به استخراج اطلاعات آنتروپومتریک نیستند. علاوه بر این، عواملی مانند وضعیت فیزیکی معاینه کننده، وضعیت هیدراتاسیون و وجود اجسام خارجی در بدن می‌تواند به طور قابل توجهی بر خروجی دستگاه تأثیر بگذارد. زنان باردار و افرادی که وسایل پزشکی کاشته شده دارند نیز از استفاده از این دستگاه منع شده‌اند. در مقابل، یک اسکنر سه‌بعدی بدن فرمولی قابل اعتماد و معتبر علمی را برای محاسبه درصد چربی بدن از همان ابتدا با اندازه‌گیری دقیق ابعاد بدن ارائه می‌دهد.

کاربرد دستگاه اسکنر سه بعدی بدن در باشگاه‌های ورزشی

این اسکنر با ارائه اطلاعات دقیق به صورت نمودار، عدد و درصد، تغییرات بدنی هر فرد شامل تغییرات عضلات، چربی، پارامترهای توده بدنی و روند رشدی را نشان می‌دهد. مزیت مهم اطلاعات استخراج شده به این صورت است که فرد به طور دقیق و علمی متوجه تغییرات بدن خود می‌شود و همچنین مربی می‌تواند بهترین برنامه ورزشی را برای فرد طراحی نماید.

موارد استفاده دستگاه اسکنر بدن برای رژیم غذایی

با اطلاعات بدست آمده از طریق آنالیز سه بعدی بدن به‌طور دقیق‌تر و جزئی‌تر می‌توانیم تغییرات لازم را بعد و قبل از رژیم غذایی مشاهده کنیم. این گزارش‌ها حتی میزان چربی، مقدار آب بدن و میزان عضلات بدن را نشان می‌دهد و متخصصین تغذیه می‌توانند بهترین برنامه غذایی شخصی‌سازی‌شده را با توجه به وضعیت ترکیب بدنی و نوع رژیم مدنظر به مراجعه‌کننده ارائه نماید. با توجه به موارد بیان شده اسکن بدن مسیر رسیدن یک ورزشکار را به هدف خود هموار می‌کند. در نهایت می‌توان بیان کرد که با اطلاعات حاصل از این دستگاه می‌توان یک روش مطمئن برای شروع ورزش دقیق، بی‌خطر و حرفه‌ایی آغاز کرد و اطمینان لازم از درست بودن مسیر ورزشی جهت رسیدن به اهداف مورد نظر را به ورزشکار ارایه نمود.

 

برای آنالیز بدن خود و استفاده از دستگاه آنالیزور سه بعدی با شماره تلفن‌های باشگاه کیافیت 034-34283000 هماهنگ فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *